menusearch
it-k.ir

ماجرای فیلترینگ دو سایت دیجیتال مارکتینگ از زبان مدیرعامل ادنگاه

۱۳۹۷/۴/۲۶ سه شنبه
(3)
(0)
ماجرای فیلترینگ دو سایت دیجیتال مارکتینگ از زبان مدیرعامل ادنگاه
ماجرای فیلترینگ دو سایت دیجیتال مارکتینگ از زبان مدیرعامل ادنگاه

طی هفته‌ی گذشته چند وب‌سایت فعال در حوزه‌‌ی تبلیغات دیجیتال فیلتر شدند که این موضوع واکنش بسیاری از افراد فعال در این حوزه را برانگیخت. در ادامه پای صحبت‌های افشین قلی‌نژاد، مدیرعامل ادنگاه نشستیم تا داستان فیلتر شدن این وب‌سایت را از زبان وی بشنویم.

همانطور که می‌دانید طی هفته‌ی اخیر فعالیت چند سرویس حوزه‌ی تبلیغات دیجیتال فیلتر شدند. این موضوع مخصوصا در فضای مجازی واکنش بسیاری از فعالان این حوزه را به همراه داشت. با افشین قلی نژاد، مدیر وب‌سایت ادنگاه در این رابطه صحبتی داشتیم تا از اتفاق افتاده بیشتر با خبر شویم.
آخرین وضعیت اعلام شده توسط ساماندهی در ارتباط با سایت شما چیست؟
از صبح روز سه شنبه متوجه شدیم سایت ادنگاه فیلتر شده است. روز قبل خبر فیلتنرینگ سایت ای‌نتورک را شنیده بودیم. بعد از ما هم چندین وب‌سایت دیگر فیلتر شدند. از ستاد ساماندهی و دادستانی که دستور مستقیم فیلترینگ را ابلاغ می‌کنند، پیگیر شدیم و با توجه به شماره نامه‌ای که در اختیار ما قرار گرفت، متوجه شدیم این فیلترینگ از سوی وزارت ارشاد صادر شده است. در این نامه گفته‌شده بود سایت‌های مذکور فعالیت غیرمجاز دارند و می‌بایست فیلتر شوند. درخواست از سمت وزارت ارشاد بود و پس از پیگیری‌های ما از سمت وزارت ارشاد، متوجه شدیم شماره نامه مذکور تنها مربوط به سایت ۵۰۴۰ است. گفته‌ شده بود این سایت از طریق تبلیغات نامناسب در شبکه‌های اجتماعی اقدام به کلاهبرداری از مشتریان کرده است. در این نامه تنها به سایت ۵۰۴۰ اشاره‌ شده و نام سایت‌های ای نتورک و ادنگاه نیامده است. این در حالی است که ستاد ساماندهی و دادستانی به استناد به این نامه، سایت‌های مذکور را فیلتر کرده است. ارتباط سایت ۵۰۴۰ با سایت‌های ای‌نتورک و ادنگاه از دید من مشخص نیست، اما تنها رفرنسی که براساس آن سایت ما فیلتر شده است تنها این نامه است. پس از پیگیری‌های خیلی زیاد، متوجه شدیم این نامه توسط دفتر تبلیغات و اطلاع‌رسانی وزارت ارشاد ارسال شده است. با مراجعه به این دفتر، اعلام شد که ما نخواستیم سایت‌های شما فیلتر شود، بلکه ما تنها اطلاع دادیم که یک سری از سایت‌ها در حوزه تبلیغات بدون مجوز در حال فعالیت هستند که درنهایت مشخص نشد به چه مجوزی نیاز داریم.
آیا قبل از فیلترینگ به شما اخطار داده شده بود؟
زمانی که ما سایت را در ساماندهی ثبت می‌کنیم، قطعاً انتظار داریم قبل از فیلترینگ از طریق ایمیل یا نامه‌ای رسمی به ما اطلاع داده شود و در صورت نادیده گرفتن، اقدام به فیلتر شود. این در حالی است که تمامی سایت‌های خبری قبل از فیلتر شدن از محتوای مجرمانه باخبر می‌شوند و بعداز آن اگر اقدامی صورت نگیرد، فیلتر خواهند شد. اما به ما هیچ اطلاعی داده نشد. در مورد مجوز مورد نیاز هم هیچ اعلامیه‌ای مبنی بر مجوزهای لازم گفته نشده بود. ما مجوز رسمی نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران را دریافت کرده‌ایم و نماد دو ستاره از وزارت صنعت و معدن را نیز داریم. از سایت ساماندهی و پیوندها هم سایت ادنگاه ثبت‌شده به‌عنوان یک سایت مجاز در حال فعالیت بودیم اما از هیچ مجوز لازم دیگری ما را باخبر نکرده‌اند.
 در ادامه گفته شد:
در آخرین وضعیتی که ما مطلع شدیم، در حال بررسی در دفتر وزارت ارشاد است و مسلماً دریافت مجوزی خاص از سوی وزرت ارشاد مربوط به یک روز یا دو روز نیست و با توجه به پروسه اداری بسیاری سخت در وزارت ارشاد به مدت‌زمان زیادی نیاز دارد. برای کانون‌های تبلیغاتی این مجوز فرایندی پیچیده دارد و به نظر می‌رسد قصد دارند ما را در این فرایند قرار دهند، اما درهرصورت به‌صورت رسمی این مورد هنوز مشخص نشده است. جواب صحیحی دریافت نکرده‌ایم.
 ایشان همچنین اشاره کرد:
چه قبل و چه بعد از فیلترینگ هیچ‌گونه جواب صحیحی به ما داده نشده است.
 وضعیت در مورد کسب‌و‌کار‌های مشابه به چه گونه است؟
این‌که چرا سایت‌های مشابه دیگر فیلتر نشده‌اند، اطلاع ندارم اما برای مثال می‌دانم که سایت‌هایی چون کلیک یاب یا پیک برتر از وزارت ارشاد مجوز فعالیت گرفته‌اند. در مورد دیگر سرویس‌ها هنوز اطلاعی ندارم شاید در پشت پرده موارد دیگری وجود دارد. این دو سایتی که نام بردم، مجوزی را دریافت کرده‌اند که الزامی برای دریافت آن گفته نشده بود.
 تاثیر این اتفاق بر روی فعالیت شما چه عواقبی داشته است؟
با توجه به این‌که سایت‌های بسیار زیادی تنها توسط کد قرارگرفته شده در سایت، به سیستم ما متصل می‌شوند، با فیلترینگ سیستم نمایش به‌صورت کلی متوقف‌شده است. به همین خاطر هرروز در حال ضرر و زیانی بسیار قابل‌توجه هستیم. بعضی از سایت‌ها به‌صورت ماهانه توسط ما اجاره‌ شده‌اند و هزینه آن‌ها پرداخت‌شده است؛ اما نمایش آگهی مستلزم نمایش در سایت و دریافت هزینه از سوی تبلیغ دهنده است به همین خاطر تنها هزینه اجاره روزانه به ما متحمل می‌شود، در صورتی که نمی‌توانیم از تبلیغ دهنده هزینه دریافت کنیم.
جدای از ضرر و زیان اقتصادی، این موضوع وجهه‌ی ما را نیز مخدوش می‌کند، چراکه در فضای آنلاین به دید یک مجرم به ما نگاه می‌شود. مشتریان و شرکای تجاری دید سابق را از دست داده‌اند و هر زمان می‌پرسند که چه‌کاری انجام داده‌اید؟ آیا تبلیغ سایت شرط‌بندی و یا سایت‌های نامناسب بوده است؟ این فیلترینگ ارزش برند ما را خراب کرده است و مدام باید پاسخگو باشیم. این سابقه بدی را برای ما رقم زد. موضوع دیگر این که از دسترس خارج شدن سایت تأثیر مستقیمی بر روی رتبه سایت و نتایج گوگل خواهد داشت. این مورد ضرر و زیانی به‌مراتب بدتری را دارد.
 آقای قلی‌نژاد در ارتباط با تعداد افراد شاغل گفت:
درمجموع این اتفاق باعث لطمه به کسب‌وکار نوپا است. ما جدای از این‌که ۱۰ نفر تمام‌وقت در شرکت حضور دارند، بیش از ۱۰ نفر در خارج از شرکت به‌صورت دورکاری از وب‌سایت ما کسب درآمد می‌کنند و بیش از ۲۰۰ سایت و اپلیکیشن از سرویس ما به‌عنوان راهکاری برای توسعه کسب‌وکار خود و افزایش درآمد استفاده می‌کنند. تعطیل شدن این سایت تمامی این افراد را به نابودی خواهد کشاند.
صحبت نهایی:
دولت و به‌صورت اختصاصی وزارت ارتباطات، انجمن صنفی و کانون‌های حمایت از کسب‌وکار هیچ حمایتی از ما نکرده‌اند و درزمانی که بعد از فیلتر شدن نیاز به توجه و حمایت داریم، هیچ‌گونه اقدام خاصی انجام نداده‌اند. من واقعاً امیدوارم برای هیچ‌کدام از کسب‌وکار آنلاین این اتفاق نیفتاد. به اندازه کافی از سازمان‌های مالیات و دارایی تحت‌فشار هستیم اما در مورد فیلترینگ جز خواهش و تمنا کار دیگری نمی‌توانیم بکنیم تا اجازه دهند به فعالیت خودمان ادامه دهیم.
نظر شما در این مورد چیست؟

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

1 نظر